Grafik Tasarım>İçerik Yönetimi Stratejileri

İçerik Yönetimi Stratejileri

İçerik Yönetimi Stratejileri

E-ticaret girişimlerinin temelini içerikler oluşturur. Ürün içerikleri, açıklamalar, makaleler, görseller ve benzeri birçok dijital içerik, e-ticaret organizasyonları kurulumunda stratejik önem taşır. İçeriklerin konumu, boyutu, görselliği ve zenginliği gibi konular başta olmak üzere içeriklerle ilgili her türlü işlem, stratejik içerik yönetimi alanına girmektedir.

İçerik” kavramı, son yılların en popüler terimlerinden biridir. İnternet sistemlerinin gelişmesine paralel olarak gelişen içerik, toplumun her türlü davranışına göre şekillenebilen bir yapıya sahiptir. Alışveriş davranışları da içerikleri şekillendiren en önemli faktörler arasında yer alır. Bu sebeple özellikle e-ticaret platformları içeriklerini alışveriş davranışlarını göre şekillendirmektedir.

Markaların hedef kitleye ulaşabilmesi için stratejik bir konumda bulunan içeriklerde temel hedef; ürün ya da hizmetleri tanıtmak, bilgi vermek ve nihayetinde tüketici algısını e-ticaret hedeflerine yönlendirmektir.

 

 

 

İçerik Yönetim Stratejileri:

 • Hedef ve Amacını Belirle
 • Hedef Kitleni Tanımla/Anla
 • Paylaşım Yapılacak Alanı Belirle
 • Planlama Yap
 • Fikir Bul

Nasıl kullanacağınızı öğrenmek için kaydırmaya devam et!

 

 Hedef ve Amacını Belirle

 1. Mağaza Ziyareti
 2. Web Site Ziyareti
 3. Marka BilinirliğiE-Ticaret
 4. Tutundurma
 5. Etkileşim

 

Hedef Kitleni Tanımla

Hedef kitle verilmek istenen mesajın ulaşması amaçlanan kişi, kitle ya da grup olarak tanımlanır.

Başarılı bir içerik ve pazarlama çalışmasının anahtarı hedef kitleyi doğru belirlemek ve belirlenen hedef kitleyi tanımaktır.

 

 1. Yaş
 2. Cinsiyet
 3. Konum
 4. Dil
 5. Hobiler
 6. İlgi Alanları
 7. İnternet
 8. Kullanımları
 9. Satın Alma Davranışları
 10. Medeni Hal

 

 

Paylaşım Yapılacak Alanı Belirle

Görsellerinizin her bir mecrada düzgün görünmesi için önemlidir.

Paylaşım yapacağınız mecralarda doğru boyutları kullanmanız görsellerinizin iyi görünmesini sağlayacağı gibi ilgi çekiciliğini de artıracaktır.

 

 

 Planlama Yap

İçerikleriniz için paylaşım planı oluşturmanız, alacağınız etkileşimleri ve geri dönüşümleri artırmanızı sağlarken, markanızı da büyütmenize yardımcı olur. Düzenli bir şekilde paylaşım yapmanın yanı sıra bu paylaşımları bir konsept içerisinde tutarak, farklı içerikler üretmeniz ve paylaşımlarınıza olan ilgiyi yüksek tutmanız, alacağınız sonuçları etkileyecektir.

 

 

 Fikir Bul

Sektördeki Rakiplerin İçerik Çalışmalar, Sektör Dışındaki Firmaların İçerikleri, Anahtar Kelime Çalışması, Hashtag Çalışması, Gündem ve Trendler, Fenomenlerin İçerikleri

 

 

 

 

 İçerik Oluşturma

 

 1. Ürün ve Hizmetleriniz
 2. Özel Günler
 3. Çekiliş / Yarışma
 4. Marka İletişimi
 5. Anlık Trendler
 6. Anket / Quiz
 7. Eğlenceli İçerikler
 8. Referans Kampanyaları
 9. Müşteri Geri Bildirimleri
 10. Trendlere Gönderme
 11. Sosyal Sorumluluk