Kodlamasız E-Ticaret Sitesi>Domain & Hosting Nedir?

Domain & Hosting Nedir?

Domain & Hosting Nedir?

Domain & Hosting:

Domain & Hosting Nedir?

Domain & Hosting Neden Önemlidir?

Domain Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar Nelerdir?

Hosting Ne Amaçla Kullanılır?

Domain & Hosting Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hosting ile Domain arasındaki fark nedir?

 

 

Domain Nedir?

www.praakademi.com adresinde olduğu gibi “praakademi” bu adresin alan adıdır. İnternette sizi arayanlar, tercih ettiğiniz alan adı yani domain ile sizi bulurlar. Bir domain sahibi olmak için satın almanız gerekir. Siz de kendi alan adınızı aldıktan sonra sitenizin kurulumuna başlayabilirsiniz.

Domain Neden Önemlidir?

İki ayrı web sitesinin aynı domaine sahip olması imkansızdır. Parmak izleri gibi benzersiz olan domainler; IP (Internet Protocol Address) numarası denen uzun ve hatırlaması zor sayılara karşılık gelir. Yani domainler olmasaydı Google’a girebilmeniz için adres çubuğuna 64.233.191.255 gibi bir sayı yazmanız gerekecekti.

Dijital dünyada nasıl aranacağınızı ya da nasıl bulunacağınızı doğrudan etkiler. Hakkınızdaki ilk izlenimi sunacağı için mutlaka zaman ayırarak, özenle seçilmesi gerekir. Domainler sizi ya da işinizi çok iyi derecede yansıtabilme fırsatı sunduğundan pazarlama stratejilerinde de çok işinize yarayabilir.

 

Ayrıca domainler sadece ilk izlenim, marka bilinirliği ve prestij açısından değil, Google’ın sıralama algoritması açısından da önemlidir.

 

 

 

 

 

Domain Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar Nelerdir?

 

Aslında basit ve kısa süren bir işlem olan domain tescilinin; en çok zorlanılan aşaması; ideal alan adını bulabilmek için kelime alternatiflerinden birine karar vermek olabilir.

Potansiyel takipçilerinizin sitenizden önce göreceği ilk şey alan adınız olduğundan ilk izleniminizin olabildiğince iyi olması gerek. Ayrıca arama sonuçlarındaki sıralamayı da etkileyebilme potansiyeli olduğundan; kullanışlı ve etkili bir domain seçmek için dikkatli olmanız gereken noktalara göz atalım mı?

  • Kendi isminiz ya da web siteniz için belirlediğiniz isim; alan adı sorgulamasında müsait değilse web sitenizin içeriği ile ya da yaptığınız işle ilgili anahtar kelimeleri alan adınızda kullanabilirsiniz.
  • Alan adınızın olabildiğince kısa ve akılda kalan kelimelerden oluşması gerekir. Web siteniz için en fazla üç kelimeden oluşan, benzersiz bir domain seçmeye özen göstermelisiniz.
  • Ayrıca okunuşunun kolay olması da domain seçiminde dikkat edilmesi gereken kriterlerden. Farklı şekillerde okunabilen, yanlış anlaşılmalara sebebiyet verecek ve söylenişi zor kelimelerden uzak durmalısınız.
  • Kolay yazılabilen bir site adresi için rakam ve tire işareti içeren karışıklığa neden olabilecek domainlerden kaçınmalısınız.
  • Domain kaydı yapmadan önce belirlediğiniz kelimelerin .com ve .net gibi farklı uzantılarda önceden alınmış versiyonları var mı diye araştırma yapmanız önerilir. Eğer varsa ve aynı isimde kararlıysanız; aynı isimde fakat farklı uzantıya sahip diğer sitelere mutlaka göz atmalı, taklitçi durumuna düşmemek için dikkatli olmalısınız.
  • Dilediğiniz zaman sitenizin adını değiştirebilirsiniz ancak bu, ziyaretçilerinizin sayısında azalmaya ya da Google sıralamanızın düşmesine neden olabilir. Bu nedenle uzun süre kullanabileceğiniz bir isme odaklanmanız ve sonradan değiştirmek zorunda kalmayacağınız bir domain seçmeniz önemli.
  • Öncelikle .com uzantısının müsaitliğini kontrol etmeniz önerilse de, .com’un uygun olmadığı durumlarda alan adınızın doğru uzantıyı içermesi bakımından aşağıda bulunan Üst Düzey Domain-TLD bölümündeki açıklamalara göz atabilirsiniz.
  • Ayrıca web sitenizin adresinin .net, .org, .info gibi sık kullanılan uzantıları içeren alternatifleri ve yanlış yazılabilecek versiyonlarındaki alan adlarını da tescil ettirerek; taklitçilerinizin trafiğinin artırmasını ve ziyaretçilerinizin taklitçileriniz tarafından dolandırılmasını engelleyebilirsiniz.

 

Hosting Nedir?

" Hosting; kişi ve organizasyonlara ait web sitelerinin ve sayfalarının kesintisiz şekilde internet üzerinde yayınlanmasını sağlayan bir web sitesi yayınlama hizmetidir. "

Web sitenizin tüm dosyalarının barındığı yerdir. İnternetteki web sitelerinin hepsinde web barındırma ihtiyacı vardır. Birisi domaininizi bir tarayıcıya girdiğinde, domain web barındırma şirketinizin bilgisayarının IP adresine çevrilir. Bu bilgisayar web sitenizin dosyalarını içerir ve bu dosyaları kullanıcıların tarayıcılarına geri gönderir.

Hosting Neden Önemli?

Web sitenizin güvenilir olması gerekiyor. Büyüyen işletmelerin daha güçlü bir çözüme ihtiyacı olabilir. Barındırma sitenizi güvenliğini etkileyebilir. Web sitenizi hızlı açılmasını müşterileriniz için önemlidir. Müşteri hizmetleri önemlidir

Hosting Satın Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

1.İşletim Sistemi

2.Trafik

3.Web Alanı

4.Veritabanı

5.Subdomain

6.E-mail

 

 Hosting Ne Amaçla Kullanılır?

Farz edelim kendinize özel bir blog sayfası ile deneyimlerinizi insanlar ile paylaşmak istiyorsunuz. Ya da üretmekte olduğunuz bir ürünün internet üzerinden satışını gerçekleştirmek istiyorsunuz. Ya da kişilerin buluşup deneyimlerini paylaştığı, sosyalleştiği forum oluşturma niyetiniz var. Tüm bu hayaller için hosting hizmetine ihtiyaç duyarsınız.

Edinmiş olduğunuz bu hizmetin birçok özellikleri bulunmakta. Sayfalarınızın hızlı olması, sayfalarınıza yapılan olası saldırıların ve içerik kayıplarının önüne geçecek güvenlik yazılımlarına sahip olması, dünyanın her yerinden erişilebilir olabilmek için web sunucularının en kaliteli veri merkezleri üzerinden hizmet veriyor olması, web sayfalarınızda olabilecek veri kayıplarına karşı periyodik olarak verilerinizin yedeklenmesi hosting hizmetinin kalitesini de belirleyen temel özelliklerdir.

Hosting ve Domain Arasındaki Fark Nedir?

Hosting ve alan adı arasındaki fark, konuya ilişkin bilinmesi gereken hususlardan bir diğerdir. Pek çok kullanıcı başlangıçta iki hizmeti birbiri ile karıştırmaktadır. Bu nedenle konu hakkında net bir bilgi sahibi olmanız önemlidir.

Hosting ayrıntılı olarak incelediğimiz üzere bir web barındırma hizmetidir. Verilerinizin depolanabilmesi ve sitenizin erişilebilir hale gelmesi için hosting hizmeti kullanmanız gerekmektedir. Bu hizmet yüksek güçteki sunucu adı verilen bilgisayarlar tarafından sağlanmaktadır.

Domain yani alan adı ise kısaca web sitenizin kimliği olarak açıklanabilmektedir. Kullanıcıların web sitenize erişecekleri adresiniz alan adı olarak açıklanmaktadır. Hosting ve alan adı, site kurmak istiyorsanız ilk olarak sahip olmanız gerekenlerdir. Bu sayede erişim için bir kimliğiniz ve erişebilir bir siteniz olacaktır.