Dijital Pazarlama>Google Analytics Nedir?

Google Analytics Nedir?

Google Analytics Nedir?

Google Analytics:

 • Google Analytics Nedir?
 • Google Analytics Metrikleri Nelerdir?   

 

Google Analytics Nedir?

 • Google Analytics, kullanıcıların sitenizi nasıl bulduğunu ve sitenizde nasıl gezindiğini gösterir. Bu bilgilerden, web sitenizi nasıl geliştireceğiniz konusunda fikir edinebilirsiniz.
 • Google Analytics ve Google Ads'i birlikte kullanırsanız müşterilerin, reklamınızı tıkladıktan sonra sitenizde neler yaptığı konusunda bilgi edinebilirsiniz. Bu bilgilerden yararlanarak müşterilerin web sitenizde yaşadığı deneyimi iyileştirebilirsiniz. Böylece, dönüşümleri (ör. satış ve kayıt) ve reklam harcamalarından elde edilen toplam gelirinizi (ROAS) artırabilirsiniz.
 • Google Ads hesabınız üzerinden Analytics'i kullanmaya başlamak için google.com/analytics adresine giderek, Analytics'i da kullanabilirsiniz.

 

Web site analizi sayesinde geniş çaplı trafik ölçümü yapmaya ve trafikleri belirli zamanlarla karşılaştırmaya yarayan Google’ın sağladığı ücretsiz bir servistir. Bilindiği üzere elde veriler olmadan sağlıklı ve işe yarar SEO stratejileri oluşturmak mümkün olmuyor. İşte bu noktada da Google Analytics devreye giriyor ve ihtiyaç duyduğunuz çok sayıda veriyi size kolayca sunuyor.

 

 

Google Analytics Metrikleri Nelerdir?

Analytics verileri ile kullanıcıların web sitenize nasıl geldiğini, web sitenizle nasıl etkileşime girdiğini ve çok daha fazlasını site raporu sayesinde kolayca öğrenebilirsiniz.

 

 1. Google Analytics
 2. Metrikleri;
 3. Gerçek Zamanlı
 4. Ziyaretçiler 
 5. Kitle
 6. Dönüşümler
 7. Davranış
 8. Edinme

 

Gerçek Zamanlı

Adından da anlaşılacağı üzere bu raporla gerçek zamanlı olarak web sitesi performans ve anlık verilerine ulaşmanız mümkün. Yani anlık ziyaretçi raporları, kullanıcıların kaç kişi olduğu ya da neler yaptıklarını kolayca görüntüleyebilirsiniz

 

 

 

 

 

 

Dönüşümler

Herkes çalışmalarının ve yatırımlarının işe yarayıp yaramadığını görmek istiyor. İşte dönüşümler sekmesi de verdiğiniz emeklerin ve harcadığınız paraların aksiyona dönüşüp dönüşmediğini gerçek zamanlı şekilde size sunuyor. Bu raporlar kullanıcıların hangi oranda dönüşüm sağladığını ve daha pek çok veriyi raporlaştırarak çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

Kitle – Ziyaretçiler

Kitle raporlarında kullanıcılar bazı parametreler içerisinde gruplara ayrılıyor ve sizlere bu grupların verileri gösteriliyor. Örneğin; son 1 sene içerisinde sitenizden ürün satın alan kişi sayısı ve bu kişilerin içinden son iki haftada satın alma gerçekleştirmeyen kişilerin oranını kolayca öğrenebilirsiniz. Yani kitle sekmesi siteniz ve işletmenizle ilgili oldukça keskin veriler sunuyor.

 

 

 

 

Davranış

Davranış raporlarıyla insanların sitenize olan ilgisini net bir şekilde görebilirsiniz. Bu noktada sitenize ilk kez gelen kişilerin içeriklerinize ne kadar ilgi gösterdiğini, hangi içeriğinizi ilk görüntülediğini ya da sitenize yeniden gelip gelmediğini kolayca çözümleyebilirsiniz. Üstelik bu rapor altında yeniler, geri gelenler, sıklık ve yenilik, etkileşim ve kullanıcı kimliği kapsamı gibi alt kategoriler de bulunuyor.

 

 

 

 

 

Edinme

Edinme raporuyla kullanıcıların web sitenizi nasıl keşfettiği gibi çok değerli bir bilgiye ulaşabilirsiniz. Böylece yaptığınız çalışmalar arasından hangilerinin daha değerli olduğunu belirleyebilir ve nerelere daha fazla yatırım yapmanız gerektiğine karar verebilirsiniz. Aynı zamanda bu verilerle kullanıcıların sitenize giriş yaptıktan sonra ilk yaptıkları eylemleri de gruplandırılmış bir şekilde görebilirsiniz.